Yeşil kahve zayıflatırmı

Yeşil kahve ekstresi kavrulmamış kahveden elde edilir. Yeşil kahve diyetlerimize 2012 yılında Dr. Öz’ün programında tanıtımını yapmasıyla girdi.
Dr Öz ; “Diyet yapmanıza, egzersiz yapmanıza gerek yok, yeşil kahve yağlarınızı yakacaktır.” diyerek bu üründen bahsetmişti. Kalp Cerrahı Dr. Mehmet Öz kendi programında yeşil kahve ve klorojenik asit özütü arasındaki farkı belirtmesine rağmen yeşil kahvenin satışları konusunda bu isimden yararlanıldı ve  bu reklam çalışmaları nedeniyle ABD senatosuna ifade vermiştir.

Gelelim yeşil kahvenin yararlarına ve zararlarına
Zararları

Bilim adamlarına göre, kavrulmamış kahve klorojenik asit yönünden zengindir. Kahve çekirdekleri kavrulma işlemi sırasında içeriğinde bulunan klorojenik asit miktarı azalır. Bu nedenle, yeşil kahve kavrulmamış olduğundan klorojenik asit miktarı daha yüksektir.
Yeşil kahve çekirdeklerinin 1 gramında 34,4 – 41,6 mg klorojenik asit vardır. 230 derecede 12 dakika boyunca kavrulan kahvede asidin hemen hemen yarısı kayba uğrarken, 250 derecede 21 dakika kavrulan kahvede de neredeyse tamamen tükenir. Çoğu kavrulmuş kahvede gram başına 2-7 mg klorojenik asit bulunur.
Klorojenik asitin sağlığa yararlı ve kilo vermeye yardımcı olduğu düşünülüyor.

Ancak ;

Yeşil kahve hakkında yapılan araştırmalar gösteriyor ki klorojenik asidin yağ yakıcı etkisi mevcut. Ancak insanların yeterli seviyede klorojenik asit alabilmeleri için günde en az 6-7 adet büyük fincanda yeşil kahve içmesi lazım. Bu durumda yeşil kahvenin içindeki kafein miktarı; yüksek tansiyon, yorgunluk, asabiyet, titreme, ishal, kusma, bulantı, kalp çarpıntısı, su kaybı, böbrek yetmezliği, kramp, kemik erimesi, kansızlık (anemi) ve kalp yetmezliği gibi ciddi sağlık problemlerine sebep olabiliyor. Daha az miktarda içilen yeşil kahvenin de kilo vermede herhangi bir etkisi bulunmuyor.

Amerikan sağlık kuruluşu WebMD ve GCE tarafından yapılan araştırmalar sonucu yeşil kahve içeriğindeki kafeinden dolayı saptanan zararları : Uykusuzluk, sinirlilik, huzursuzluk, mide bozulması, bulantı, kusma, kalp atışında artış, solunumda artış, baş ağrısı, kaygı, kulaklarda çınlama, düzensiz kalp ritmi, ishal, kalsiyum eksikliği, magnezyum tükenmesi, yüzde kızarma, kas gerginliği, depresyon, yorgunluk, konsantre sorunu

Gebelikte ve emziren annelerde ;

Yeşil kahve birçok zararı saptanmış bir maddedir ve kafein  plasenta yoluyla bebeğe geçer ve kan dolaşımına girer. Son çalışmalar­dan biri, hamilelikte 1,5-2 fincan kahvenin eşdeğeri kafei­nin düşük riski­ni iki katına çıkardığını göstermiştir.

Yararları

Uzm. Dr. Hatice Baygut klorojenik asit yönünden zengin yeşil kahvenin kalp-damar sağlığını desteklediğini söyledi. Yeşil kahve, aşırı miktarda tüketildiği zaman ise uykusuzluk, sinirlilik, huzursuzluk, bulantı, kusma, kalp ritminde artış, baş ağrısı ve kaygı gibi zararlı durumlar oluşturabiliyor.

Hatice Baygut, “Kahvenin kavrulması onlara ayrı bir renk, aroma ve koku verir. Ancak kahveyi kavururken bir antioksidan olan ‘Klorojenik Asiti’ de ortadan kaldırmış oluruz. Yeşil kahve diğer kahveler gibi işlem görmediği için, klorojenik asit yönünden zengindir. Ayrıca diğer kahveler gibi kavrulmadığı için kafein oranı daha düşüktür.” dedi.

Uzm. Dr. Hatice Baygut’un verdiği bilgiye göre, yeşil kahve tüketiminin birçok faydası var:

• * Yeşil kahve çekirdeğinin, kan şekeri düzeyini kontrol etmeye yardımcı olduğu ve bu şekilde diyabet riskini azaltabileceğine dair çalışmalar mevcuttur.

 *• İçeriğindeki kafein ve klorojenik asit sayesinde, belli düzeyde yağ yakımını hızlandırıcı etki gösterdiği  bilinmektedir.

 * Bazal metabolizmayı hızlandırarak kilo verme ve kilo korumaya yardımcı olabilir.

* Yüksek antioksidan etkiye sahiptir, hücre hasarını önleyerek yaşlanma etkilerinin azalmasına yardımcı olur.

İçeriğinde bulunan antioksidanlar, İyi huylu kolesterolü (HDL) yükseltip, kötü huylu kolesterolü (LDL) düşürmeye yardımcı olur ve kan basıncını azaltır.

• * Kalp-damar sağlığını destekler.

• * Serbest radikallerin vücuttaki zararlı etkilerini önler.

• * Bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcıdır.

• * Enerjiyi artırıcı ve canlandırıcı etkisi vardır. Zinde hissettirir.

• Beyni ve sinir sistemini uyarıcı özelliği vardır.

• * Kısa süreli hafıza üzerinde etkilidir. Mental performans ve dikkati artırır.

Yeşil kahve çekirdeği tadının normal kahve tadından farkı yok. Yeşil kahve normal Türk kahvesi gibi hazırlanıyor. Sağlıklı bireyler için günde iki fincandan fazla tüketilmesi önerilmiyor.