İştah artışı neden olur, iştah kesen gıdalar nelerdir

Yemek yemeyi keyifli hale getiren ve kilo almamıza neden olan iştah hissi, kilo arttıkça bir problem haline gelir. Sonrada iştahımızı bastırmak, kesmek için çeşitli yollar ararız. Ancak uzmanlar,  “iştah fazlalığını” birçok sebebe bağlamaktadır. Açlık hissinin ve doymamanın sebepleri arasında

  • Sindirim sisteminin iyi çalışmaması
  • Troid bezlerinin düzensiz çalışması
  • Duyarsızlaşmış karaciğer
  • Gizli şeker, insülin sorunları
  • Demir eksikliği

gibi çeşitli sağlık problemleri olabilir.Demir, depo demir, kan sayımı, demir bağlama kapasitesi, troit fonksiyon testleri ve kan şekeri tahlilleri yaptırılarak bu durumun sebebi araştırılmalıdır. Yapılacak diğer doğru uygulama doğru beslenmeyi öğrenmektir.

Ender Saraç, söz konusu sorunlardan herhangi birisi olmayan sağlıklı bir kişi bile sürekli şekerli veya hamurlu gıdalar yerse de aynı krize girebileceğini belirtmektedir. Çünkü bu gıdalar insülin salgılanma miktarını artıracağı için her 2,5-3 saatte bir iştah patlaması yaşayacaktır. Hamurlu ve şekerli gıdalar yerken dikkat etmek gerekmektedir.

Saraç, hanımların özel günlerinde yaşadığı açlık krizleri için bu dönemde gece alacağı çuha çiçeği bitkisi hapı, magnezyum tabletleri ve krom haplarının yararlı olacağını söylüyor.

İştah kesen bazı gıdalar

 

Elma: Pek çok beslenme uzmanı elma tüketmenin faydalarından bahsediyor. Elmanın iştahı bastırmadaki etkisi ise lif ve “pektin” adındaki madde bakımından zengin olmasından kaynaklanmaktadır. Besin lifi ve pektin içeren elma öğünler arasında tüketildiğinde tokluk hissini uzatmaktadır.

Salatalar: Yerli ve yabancı diyet uzmanlarınca diyet listelerinde sıkça yer verilen salatalar, yeşil yapraklı sebzeler aynı elma gibi bol miktarda besin lifi içerir ve çok az kalori alarak uzun süre tok kalmanızısağlar.

Yeşil Çay: Çok acıkırsanız ve bir sonraki öğüne kadar epey zaman varsa bir bardak yeşil çay içerek iştahınızı bastırabilirsiniz. Yeşil çay acıkmanıza neden olan hormonların salınımını baskılayarak tokluk hissi sağlar.

Protein: Protein, karbonhidratın vücut tarafından işlenmesini yavaşlatarak tokluk hissini uzatır. Balık, deniz ürünleri, tavuk ve yumurta gibi iyi protein kaynakları iştahın daha uzun süre kapalı kalmasını sağlar.

Yağ: Diyet sırasında yağ tüketimi her ne kadar popüler olmasa da belirli bir miktar yağ vucut için gereklidir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, yağın hangi kaynaklardan alınacağıdır. Öğünler arasında hem sizi tok tutacak hem de sağlıklı bir yağ kaynağı olarak bir avuç fındık, ceviz, 4-5 zeytin, ay çekirdeği yiyebilirsiniz.

Yulaf ezmesi : Yulaf ezmesi, karbonhidrat ağırlıklı olmasına rağmen içinde bolca potasyum, magnezyum, folik asit ve besin lifi bulunduğu için diyetlerde sıkça kullanılmaktadır. Yulaf ezmesi daha uzun süre devam eden tokluk hissi sağlayarak iştahın bir anda açılmasının önüne geçmiş olur.

Badem : Badem, içinde birçok besin lifi, vitamin, mineral ve omega 3 yağ asitleri bulunması sebebiyle ara öğünlerde tüketilebilecek gıdalardandır.

Baklagiller : Protein içeren baklagiller aynı zamanda kolesistokinin hormonunun salgılanmasında önemli rol oynamaktadır. Kolesistokinin sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.

Brokoli : Besin lifi açısından oldukça zengin bir besindir. Bu sayede midede uzun süre tokluk hissi oluşturur.

Yumurta : Yumurtanın içerdiği bol miktardaki protein sayesinde tok tutucu özelliğe sahiptir.

Karnabahar : Karnabahar, brokoli gibi besin lifi bakımından zenginler besinler arasında yer almaktadır.

Sarı leblebi : Açlığı bastırma konusunda en yaygın olarak kullanılan kuruyemişlerdendir. Mide asitlerini azaltmaktadır.

Yeşil çay: Güçlü antioksidan etkisi ile bedeni zararlı maddelerden temizler, metabolizmayı hızlandırır. Karın bölgesindeki yağları eritir. Günde 1-2 fincan yeşil çay tüketerek metabolizmanızı enerjik hale getirebilir, aynı zamanda bedeninize dost antioksidanları da alabilirsiniz. Kabuk veya toz tarçınla tatlandırıldığında tatlı isteğini azaltır ve tok tutar.

Tarçın : Bir günde alınacak bir çay kaşığının dörtte biri kadar (yaklaşık 1 gram) tarçın, yemek sonrası insülin artışlarını engeller, dolayısıyla çabuk acıkmaya mani olur, ayrıca kandaki şeker, kolesterol ve trigliserid seviyelerini düşürür. Tarçını yemeklerinizin üzerine serpebilirsiniz, özellikle fasulye ve nohut gibi baklagillerle iyi uyuşur.

Sirke : Sirke mide boşalmasını yavaşlatarak daha uzun tokluk hissi sağlar, yemekten sonra kan şekerinin hızlı yükselmesini engeller. Çorba ya da salatalara ekleyerek tüketilebilir. Özellikle şekerli ve beyaz unlu gıdaları tüketmekten önceden sirkeli bir şeyler yemek kan şekerinin hızlı yükselmesine engel olur.

Kırmızı biber : Düzenli olarak acı kırmızı biber tüketmek iştah keser. Japonya’da yapılan bir araştırmada kahvaltıda acı biber yiyen insanların öğle yemeğinde daha az yemek yedikleri saptanmıştır. Acı kırmızı biberin iştah azaltıcı etkisinin içindeki kapsaikin isimli maddeden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Keten tohumu : Vitamin, protein ve lif açısından mükemmel bir kaynaktır. Buna ek olarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Yemeklerden yarım saat önce alınmalıdır. Yoğurda katarak tüketilebilir.

Isırgan: Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Isırgan otu iştahı bastıran, kilo kaybına yardımcı olan bir çay olarak demlenip içilmelidir. Ayrıca C ve E vitaminleri bakımından zengindir. Kalsiyum, magnezyum, demir, silisyum, potasyum gibi minareller de içerir.