Diyette proteinin önemi nedir

Yüksek proteinli diyetler daha rahat kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Vücudumuz yüksek protein içeren besinleri sindirmek için daha fazla enerji harcamaktadır. Bu durum daha fazla kalori yakılmasını sağlamaktadır. Ayrıca proteinin vücuttan atılması diğer besinlere oranla daha uzun sürmektedir ve daha uzun süre kendimizi tok hissetmemizi sağlar. Bazı araştırmalar diyet programlarında protein alımının yüzde 30 artırılmasının günde yaklaşık 450 kalori daha az tüketiminin sağladığını söylemektedir.

Diyette dengeli bir planlama gerekmektedir. Proteinler aynı zamanda yağ ve kolesterol içermektedir ve bu durum kilo vermeye çalışırken böbrek, karaciğer  ve damarların daha fazla zarar görmesine neden olabilir. Bazı araştırmalarda proteini yüksek diyetlerin uzun süre uygulanmasının  karaciğer sağlığında bozulma ve kemik erimesi görüldüğünü belirtmektedir.

Proteini yüksek diyetleri  çok uzun süreli uygulamak  dengeli beslenme ilkelerine  aykırı bir yol ancak spor yapanlarda bir beslenme uzmanı kontrolünde uygulanabilir.

Sadece protein içeren diyetler tehlikelidir. Diyet yaparken protein, karbonhidrat gibi dengeler iyi kurulmalı ve bir diyet uzmanından destek alınmalıdır.

Sağlıklı ve dengeli beslenmede birey, vücut ağırlığının her bir kilogramı için 0.8 ile 1.1 gram arasında protein tüketmelidir. 70 kilo olan bir kadın için,   60-70 gram arasında protein yeterli olacaktır. Ancak yüksek proteinli diyetlerde bu miktar 120-130 grama kadar çıkabilmektedir. Aşırı protein alındığında ve egzersiz yapılmadığında bu, yağa dönüşür. Her öğün için  27-30 gramdan daha fazla protein alınmaması gerekmektedir.