Diyette kullanılan baharatlar nelerdir

KİMYON : İştahsızlık, hazımsızlık, gaz şikayetlerini gidermede kullanılır, terlemeyi artırır. Baklagillere ilave edildiğinde gaz şikayetlerine karşı rahatlatıcı etkisi olur. Kalsiyum, demir ve A vitamini kaynağıdır.

KARA BİBER : Hazmı kolaylaştırır, mide ve bağırsaktaki mikropları öldürür, terlemeyi artırır, diüretik etkisi vardır, afrodizyak özelliği taşır. Oklahoma üniversitesinin yaptığı araştırmaya göre karabiberin içinde bulunan piperine maddesi ile yağ yıkımını hızlandırdığı bildirilmiştir.

ZENCEFİL : İştah açıcı, gaz söktürücüdür, mide bulantısına iyi gelir, yol tutmasına bağlı şikayetleri azaltır. Zencefil soğuk algınlığından, bağışıklık güçlendiremeye, romatizmal ağrılarından kilo vermeye kadar her anlamda çok sihirli bir besin kaynağıdır. Antioksidan açından çok zengin olan zencefil, aynı zamanda iyi bir anti- inflamatuar olduğundan vücutta ki iltihabi durumlarla da savaşmaktadır. Alınan besinlerin daha iyi sindirilmesine yardımcı olur. Bünyeyi kuvvetlendirir. Kilo verirken enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltır.Araştırmalar taze zencefilin iştahı kontrol altına alarak zayıflamada etkili olduğunu göstermektedir.

TARÇIN : İştah açısı, gaz söktürücü özelliğinin yanı sıra kan şekeri düzeyini dengeler. Beyin aktivitesini artırır. Zencefil ile birlikte tarçın soğuk algınlığında sıkça kullanılır. Araştırmacılar tarçının etkisinin kan şeker seviyesini düşürmek üzerine olduğunu,  bu özelliğinden dolayı da kilo kaybında etkili olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca tarçının kötü huylu kolesterolü düşürmede de etkili olduğunu belirterek, düzenli kullanılmasını tavsiye etmişlerdir. Özellikle diyabeti veya insülin direnci olan kişilerde tokluk hissi verir ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Çayınıza, içtiğiniz suya, yoğurda veya meyvelerin üzerine ekleyerek kilo verme sürecinde tatlı ihtiyacınızı baskılamak ve metabolizmanızı hızlandırmak için tercih edebilirsiniz.

KARANFİL : Tarçının tamamlayıcısıdır, kuvvetli ve keskin bir kokusu vardır, kurabiye ve keklerde, şerbetlerde kullanılır, antiseptik özellik taşır, zindelik verir. Kalsiyum ve potasyum kaynağıdır. Toksin atmaya yardımcıdır.

DEREOTU : Hazımsızlığı giderir, yoğurtla hoş bir uyum sağlar.

FESLEĞEN : Hazımsızlığı giderir, bağırsak gazlarına iyi gelir, sindirime yardımcıdır.

PUL BİBER : Kırmızı pul biber metabolizmayı hızlandırır, kalori yakmak için birebirdir ve böylece kilo verilmesine yardımcı olur. İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde, kanser, kalp hastalığı önlemek ve zehirli kimyasallardan kurtulmaya yardımcı olur. Düzenli tüketimi kan dolaşımını hızlandırır. Kırmızı pul biber gaz kolaylığı sağlar ve hazımsızlığa iyi gelir. Kalp ve sinir sistemini güçlendirir. Bazen soğuk algınlığı ve grip tedavisinde kullanılır.
***Uzmanlar, tüketicileri günde 15 gramdan fazla Kırmızı pul biber tüketmemeleri için uyarmaktadır. 15 gramdan fazla kırmızı pul biber tüketiminin, böbrek, beyin, sinir sistemi, kan dolaşımı, akciğer ve sindirim sisteminde tahribata yol açabileceği ve gözle görülmeyen aflatoksin oluşumuna neden olabileceği bu nedenle fazla tüketim konusunda bilinçli olunması gerektiğini bildirmektedir.

KIRMIZI ACI BİBER Kırmızı acı biberlerin likopen maddesini içermesi sebebiyle hücreleri korur. Antioksidan özelliği vardır ve birçok hastalığı önlemeye yardım eder. Prostat kanseri gibi kanserli hücrelerin yayılmasını engeller. Kansere yakalanma riskini azaltır. Anemi yani kansızlık rahatsızlığı olan kişiler bolca bu biberlerden tüketmelidir. Acı olan bu biberler yiyeceklerdeki demir emilimini arttırır ve vücuda demir alınmasına yardım eder. B6 vitamini ve magnezyum içermesi sebebiyle uykusuzluğa iyi gelir. Uykusuzluk sorunu olan kişiler bolca acı biber tüketmelidir. Kolesterolü düşürücü etki yapar. Kolesterol seviyesini dengeye getirir. Beyin için de faydalıdır. Unutkanlığı önler ve hafızayı güçlendirir. Depresyona da fayda sağlar. Ruhsal sağlığa iyi gelir. Hipertansiyonu da düşürücü etkisi vardır. Dolaşım sistemine fayda sağlar. Yaşlanma karşıtıdır, erken yaşlanmayı önler. Acı biber kolay kilo verilmesine yani zayıflamaya da fayda sağlar. Metabolizmayı hızlandırır. Kan kanseri yani lösemi hücrelerinin yayılmasını engeller. Birçok kanser türünü önleyici etkisi vardır. Kalp için de oldukça faydalıdır. Acı biber kalp dostudur. Kalp hastalıklarının engellenmesine yardım eder. Kalp krizi riskini de azaltır. Kan basıncını düzenler. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kabızlığı önler ve sindirim sistemini rahatlatır. Akciğerlere de fayda sağlar. Akciğer kanserini önleyici etki yapar. Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkların önlenmesine yardım eder.

***Mide rahatsızlığı olan kişiler kesinlikle bu biberlerden tüketmemelidir. Gastrit ve ülser gibi mide rahatsızlıkları için oldukça zararlıdır. Midede daha çok yanmaya ve ağrıya sebep olur. Acı biber ayrıca hemoroid yani basur şikayeti olanların da acı yiyeceklerden uzak durması gereklidir.

KEKİK : Mide yatıştırıcı ve antiseptik özellikler taşır, kan şekerini dengeler, solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. Kalsiyum kaynağıdır. Kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Özellikle kekik suyu olarak tüketildiğinde yağ metabolizması üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Canlandırıcı, damar açıcı özelliği vardır. Genellikle et, tavuk ve balık gibi besinleri pişirirken kullandığımız kekik, sindirimi rahatlatır ve gaz şikâyetlerini azaltır.

MAYDONOZ : Yaprakları A, C, K vitaminleri ve folik asit kaynağıdır, idrar söktürücüdür, iltihaplı yaralara, kansızlığa iyi gelir.

BİBERİYE : Sindirime yardımcı, idrar söktürücüdür, migrene iyi gelir. Kan akışını artırıcı özelliği ile konsantrasyonu artırır. Vücuttaki iltihapların iyileşmesine yardımcı olur. Ödem atılmasına yardımcı olur. Vücudu ısıtır, dolaşımı canlandırır. Yağ yakımını arttırır ve metabolizmayı hızlandırır.

NANE: Çay olarak hazırlandığında, sindirime yardımcı olur, mide bulantısını azaltır, mide ve bağırsaktaki gaz şikayetlerini giderir, sinirleri kuvvetlendirir, mentol kokusu içe ferahlık verir. Soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi gelir. Nefese güzel bir aroma kazandırır. Nane-limon, mide bulantısı olanların mucize içeceğidir. Birçok vitamin ve mineral içerir.

TANE SİYAH KARABİBER : Sindirimi kolaylaştırması nedeniyle karabiber yemeklerde çeşni olarak kullanılmaktadır. Ancak Oklahama Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada siyah tane karabiberin içerisindeki piperine adlı maddenin yağ yakımını hızlandırdığı ortaya çıkmıştır.

ZERDEÇAL : Beta karotenden zengin bir besin olan zerdeçal karaciğeri zararlı bileşiklerden koruyan özel bir baharattır. Zerdeçalda bulunan kurkumin maddesi hücrelerde yağ sentezini azaltarak zayıflamayı destekler. Özellikle safra ve karaciğer fonksiyonları destekleyerek vücudun detoksuna yardımcı olur. Zerdeçalla ilgili yapılmış birçok bilimsel çalışma bulunmaktadır. Yapılan çalışmalar zerdeçalın kan şekerini dengelediğini, iştahı azalttığını ve kilo verimini kolaylaştırdığını göstermektedir. Diyabet ve kanser hastalarının da beslenmelerine rahatlıkla ekleyebilecekleri zerdeçalı kilo kontrolü ve zayıflamada kullanabilirsiniz. Bununla birlikte ne kadar ve hangi sıklıkta kullanılacağı gibi detaylar için, diyetisyen görüşüne başvurmanız etkili ve sağlıklı sonuçların alınmasını sağlar.

HARDAL :  Oxford Üniversitesi Politeknik Enstitüsü tarafından yapılan araştırma hardalın kilo verme sürecinde kullanılan önemli  baharatlar arasında yer almasını sağlamıştır. Araştırma raporunda düzenli olarak bir çay kaşığı hardal tüketmenin metabolizma hızında yaklaşık yüzde 25’lik bir artış sağladığı belirtilmiştir.

GİNSENG : Stres, kilo vermeyi engelleyen önemli faktörlerden biridir. Ginseng, stresi azaltmak, uyanıklık, zihin açıklığı vermek için Çin tıbbında da kullanılan bir kök bitkidir. Bu bitkiden elde edilen baharatın böbrek üstü bezlerini de olumlu etkileyerek hormonal bozukluğu giderdiği ve metabolizmayı hızlandırdığı araştırmalar doğrultusunda belirtilmektedir. Maryland Üniversitesi’ndeki çalışmalar bazı ginseng türlerinin özellikle panax ginseng denen çeşidinin kilo verme özelliğinin bulunabileceğini göstermiştir. Kuru ve zencefil gibi kök şeklinde taze olarak satılmaktadır.

TERE TOHUMU : Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan bir baharattır.

GARCINIA CAMBOGIA : Küçük tropikal bir meyvedir. En büyük yararı, midenin beyne yolladığı doyma sinyallerini daha kuvvetli göndermesidir. Özellikle gerginlik ve stres altında fazla yiyen kişilerde iyi sonuçlar alınmıştır. Kalıcı kilo kaybına yardımcıdır. Vücutta yağ yakımını artırarak kolesterol seviyesini düşürür. İştah baskılama özelliği vardır. Şeker hastaları, hamileler, emzirenler ve demas sorunu olanlar kullanmamalıdır.

YEŞİL ÇAY: Güçlü bir antioksidandır. Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur. Bağırsaktaki faydalı bakterileri artırıp sindirimine yardımcı olur.

 
WASABE: Japonların geleneksel olarak kullandığı bir acıdır. Metabolizmanın hızlanmasına ve canlanmasına yardımcı olur.

MERCAN KÖŞK: Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

 ÖNEMLİ NOT : Tüm besinler ve baharatlar kullanılırken faydalarının yanında zararları da mutlaka araştırılmalıdır.