Alkali diyet nedir nasıl yapılır

Alkali diyet, insan vücudunda yer alan ph değerinin asit yönünü alkali yönüne çevirmektir. Günümüzde tükettiğimiz kızartmalar, rafine gıdalar, beyaz un vb. gıdalar sebebiyle insan vücudunun ph değeri asit yönüne doğru kaymaktadır. Bir insanın ortalama ph deleri 7,4 tür. Yani hafif alkalidir. Bu oranı koruyarak Alkali Diyeti ile daha hızlı ve kolay kilo verilebilir.

Yüksek oranda asitik içeren gıdalar tüketmek insan vücudunda uyuşukluk ve yorgunluk, depresyon, sinirlilik hali, mide ağrısı ve yanma gibi sıkıntılara neden olur. Bu kolay hastalanmanıza, bağışıklık sisteminizin sarsılmasına neden olur. Bazı araştırmalara göre, börek, makarna, kek, pasta gibi yüksek oranda karbonhidrat içeren gıdalar aşırı tüketildiği takdirde yağ asidi üretimi artarak vücudun belli bölgelerde depolanmasına ve kilo alımına sebep olmaktadır.

Alkali Diyet Nedir?

Bu sorunun karmaşık gibi görünen ancak oldukça basit bir cevabı var. Alkali diyet, bir denge diyetidir. Hayatımıza devam edebilmek için oksijen kadar ihtiyaç duyduğumuz bir diğer şey, enerjidir. Bedenimizde bulunan her bir hücre işlevini yerine getirebilme için enerjiye ihtiyaç duyar. İnsan bedeni ihtiyacı olan enerjiyi, besinlerden alır. Yaşamak için yemek yemek, bu sebeple şarttır. Yediğimiz gıdalar, vücudumuzda enerjiye çevrilirken geride asit-toksin artıklar bırakırlar. Çağımızın en önemli sorunlarından biri, 24 saatin neredeyse yetmediği çalışma temposudur. Bu durumda, hazır gıdalar, dinlenmek için uzanılan koltukta TV izlerken yenen abur cuburlar ve geç yenen akşam yemekleri -maalesef- kaçınılmaz oluyor. Bu denli -tabiri caizse- kötü beslenildiğinde, vücutta bulunan asit-toksin miktarı artıyor. Buna bir de yiyeceklerle beraber gelen toksinler ilave edildiğinde, durum daha da ciddi bir hal alıyor. Bedenimiz, bu zararlı atıkları her gün temizler. Ancak bu temizliğin belli bir kapasitesi vardır. Bedenimizin temizleyebileceğinden daha fazla asit yükü olduğunda bunlar, yağ depolarında depolanırlar! Asit yüklü bir bünye yağ yakmakta zorlanır… Gelelim alkalinin ne olduğuna… Alkali, asitleri yok edebilen bir maddedir ve yine besin yoluyla vücudumuza girer. Asit ve alkali içeren gıdalar dendiğinde, basit düşünecek olursak, yanılırız. Örneğin limon asidik bir gıdadır ancak tüketildiğinde alkali artık bırakır. Başta da dediğim gibi alkali diyet, bir denge diyetidir ve en temel amacı, vücutta asit-alkali dengesini sağlayarak zararlı artık grubunda sayılan asidin etkisini azaltmak ve biriktiği yağ depolarında bekleyen asidi harekete geçirerek enerjiye dönüşmesini sağlamak, dolaylı olarak kilo vermeye yardımcı olmaktır. Asit-toksin, insan bedeninden tamamen temizlenmesi mümkün olmayan maddelerdir. Günlük yaşantımızda, terleme, idrar, dışkı hatta nefes yoluyla dışarı atılırlar. Bedenimizin kendi yöntemleri bu artıklardan kurtulmaya yetmediğinde, birikmeye başlarlar. Bu zararlı maddelerin eklemlerde birikmesi, gut hastalığına, böbreklerde birikmesi böbrek taşı oluşmasına neden olur. Vücuttaki asit yükünün zararlarını inceleyen bilim adamlarının bir kısmı, kanser dahil olmak üzere birçok hastalığın temelinde, asit yükünün yattığını düşünüyor. Alkali diyet planının en önemli ve dikkat çeken iddiası, bel ve karın bölgesi yağlarını eritmede başarılı olduğudur.

Asit artığından kurtaran yiyecekler

Su, her şeyi temizlediği gibi vücutta bulunan zararlı artıkları da temizler. Günde en az iki litre su içmek, sağlığımız için çok önemlidir. İçtiğiniz suyun alkali özelliğini artırmak istiyorsanız, yapmanız gereken çok kolay. Suyunuza, limon, elma sirkesi ya da karbonat ekleyin ve o şeklide tüketin. Yeşil sebzeler özellikle çiğ tüketildiklerinde alkali olmakta çok fayda sağlarlar. Zeytinyağı, balık yağı ve keten tohumu yağı gibi iyi yağ olarak bildiğimiz yağlarla beslenmek de alkali olmaya yardımcıdırlar. Zencefil, zerdeçal, ıspanak, turp, çörek otu, nane ve hurma, alkali gıdalar arasında sayılabilir. Ayrıca baklagiller ve baharatların bir kısmı da bu beslenme planında tavsiye ediliyor. Ne yapacağınızdan çok neden yapacağınızı bilmeniz gerekiyor.

Yemeklerden bir saat sonra yeşil çay için

Sabah kahvaltısı
Lor peyniri
Siyah zeytin
Karabuğday ekmeği
Üzüm pekmezi
Tahin
Yumurta
Limon
Bol yeşillik

Öğle ve Akşam Yemeği
Çiğ ya da buharda haşlanmış sebze
Çorba
Zeytinyağlı yemek
Baklagiller
Balık eti
Hindi eti
Organik tavuk eti
Glutensiz makarna
Mevsim yeşilliklerinden hazırlanmış taze salata
Haşlanmış kabuklu patates
Alkali diyete uygun planda yemeklerinizi himalaya tuzu ile tatlandırabilirsiniz.

Ara Öğünler
Yemeklerden yaklaşık bir saat sonra yeşil çay
Ana yemeklerden yaklaşık iki saat sonra bir bardak alkali su

***(Dr. Halit Yerebakan’ın yazısından alıntı yapılmıştır.)

10 adımda alkali beslenmeye geçiş

  • İdrarınızı takip edin, koyu olmasına izin vermeyin. pH’ını ölçemeseniz bile koku ve renk takibi yapın.
  •  Alkali su için. Karbonat katarsanız suyun pH’ı alkaliye yükselir. Günlük olarak en az 3 litre su için. Sabah ilk iş, gece son iş olarak alkali su için.
  • Sebze suyu içmeye alışın. Bunu alışkanlık haline getirirseniz asitlenmeyi çok kolay çözersiniz. Alkali su ve sebze suyu yağlarınızı çözer.
  • Sofra tuzunu bırakın. Deniz ve Himalaya tuzu kullanın. Hem ödemlerinizi çözersiniz hem daha hızlı kilo verirsiniz.
  • Oranlamayı öğrenin. Alkali olmak için besinleri seçerken iç ortamınızın asit oranına göremiktar belirleyin. Bunun için sabah ilk idrar pH’ını ölçün.
  • Kaçamaklarınızı alkaliyle dengeleyin. Kaçamak yapıp sevdiğiniz asitli besinlerden yediğinizde, bunları çiğ sebzelerle beraber tüketin. Meyve şekerinin cildimizi en çok yaşlandıran besin maddesi olduğunu unutmamalısınız.
  • Balık ve iyi yağların tüketimini artırın. Kabuklular hariç tüm deniz ürünleri iyidir. Yemek pişirmede zeytinyağını, ayçiçek ve mısır yağına tercih edin.
  • Akşam yemeğinizi doğru seçin. Bel bölgesini inceltmek isteyen birinin yapacağı ilk şey erken saatte karbonhidratsız akşam yemeğidir.
  • Doğru kalsiyum kaynaklarını öğrenin. Salatalık: 25 ml/gr, marul: 35 ml/gr, nohut: 150 ml/gr.
  • Alkali yapan besinleri öğrenin. Market ve bakkallarda paketlenmiş halde satılan ürünler yerine pazardan taze alışveriş yapın.

Asidik besin listesi

* Süt ürünleri
* Kümes hayvanları
* Yumurta
* Beyaz un ve şeker
* Ketçap
* Hardal
* Mayonez
* Tatlı gazlı içecekler
* Fazla miktarda kahve ve siyah çay
* Alkol Şarküteri ürünleri
* Cips ve gereksiz aburcubur
Gıdaların yanı sıra hareketsizlik, aşırı sinirlilik, öfke ve kıskançlık vücuttaki asit oranını yükselten etmenlerdir.

Alkali besin listesi

* Buğday çimi
* Salatalık
* Zencefil
* Zerdeçal
* Hindibağ
* Ispanak
* Kırmızı ve kara turp
* Soya filizi
* Brokoli

* Pazı
* Kuşkonmaz
* Soya lesitin
* Isırgan otu
* Çörek otu
* Karbonat
* Nane
* Hurma
* Zeytinyağı
* İşlenmemiş doğal tuz
Bunun dışında asidik gıdaları şekersiz komposto yaparak etkisini azaltabilirsiniz.

Alkali suyu nedir ? Alkali su tarifi
Sabah uyanınca güne alkali su ile başlayın. İçine biraz bal ve limon ekleyin (Alkali su tarifi : 2 litre suya 1 tatlı kaşığı İngiliz karbonatı (temin edemezseniz normal karbonat koyun) ekleyip karıştırın. Bu alkali suyudur. Bu suyu çay ve yemeklerde kullanabilirsiniz.